Dlaczego warto używać sondy pomiarowej?

Dokładność i dbałość o najmniejszy szczegół to cechy pożądane dla każdego, kto ceni sobie w życiu systematyczność, skrupulatność i poukładany tryb dnia. Abstrahując od życia prywatnego, pewna staranność zalecana jest również w prowadzeniu biura, warsztatu czy dużej firmy. Już na przełomie wieku XV i XVI Leonardo da Vinci powiedział: „Detale tworzą doskonałość, a doskonałość nie jest detalem”, wskazując na wagę jaką włoski geniusz przykładał do szczegółów.

Detal i jego jakość są jednymi z najważniejszych atrybutów przemysłu 4.0 i pracy w środowisku CNC. Jedną z metod, która wydatnie poprawia szczegółowość i dokładność detalu, bądź narzędzia w pracy ze zautomatyzowaną obróbką materiałów jest instalacja i używanie sond pomiarowych. Sondy detalu są precyzyjnym przyrządem pomiarowym, służącym do inspekcji obrabianego elementu oraz do pozycjonowania go względem osi obrabiarki. Sondy narzędziowe oprócz pomiaru i inspekcji, służą również do monitorowania zużycia i ewentualnych korekt.

Do czego konkretnie mogą się przydać sondy pomiarowe?
– identyfikacja i ustawienie przedmiotów obrabianych
– monitorowanie stanu powierzchni elementu
– weryfikacja wymiarów gotowych detali
– kontrola jakości przedmiotu w trakcie i po zakończeniu obróbki
– sprawdzenie stanu zużycia narzędzia

 

 

Czy z wdrożenia sond pomiarowych do swojej pracy wynikają dodatkowe korzyści? Oczywiście. Oprócz zwiększenia automatyzacji i jakości pracy, wprowadzenie sond do własnego planu produkcyjnego powoduje również:
– redukcję czasu przestoju obrabiarki
– eliminację błędów ręcznego ustawiania
– największą dokładność pomiaru
– maksymalizację wydajności

Sonda detalu składa się z nadajnika z rysikiem oraz odbiornikiem. W zależności od firmy i modelu sonda dokonuje pomiaru na podstawie odczytu elektromechanicznego bądź optycznego. Dokładność takiego urządzenia może sięgać <0,3μm, a prędkość pomiaru nawet 5000mm/min. Sondy łączą się z odbiornikiem kablowo, na podczerwień bądź radiowo, co ułatwia instalację sondy w każdych warunkach i konfiguracjach maszyn. Producenci urządzeń pomiarowych udoskonalając swoje produkty wyposażają je w dodatkowe systemy: czyszczenie punktu pomiarowego (nadmuch i spłukiwanie), termostabilizacja, wsparcie sterowania, system antykolizyjny (patent firmy Heidenhein).

Z powyższych akapitów wyłania się produkt, który nie tylko umożliwia operatorowi CNC w płynnej i dokładnej obróbce materiałów, ale również wspomaga przedsiębiorstwo, zwiększając wydajność, zdolności produkcyjne i konkurencyjność. Sondy pomagają wykreować produkt świetny jakościowo, oszczędzając czas i pieniądze. Odpowiadając na pytanie zadane w tytule artykułu – TAK! -wdrożenie i użytkowanie sond jest bezsprzecznie istotne dla nowoczesnej firmy z branży CNC, gdyż jak pisał William Blatty: „Gdyby nie detale, nie byłoby wielkich efektów”.

Dlaczego warto używać sondy pomiarowej?
Przewiń na górę