Co ma wspólnego krosno tkackie z przemysłem 4.0? Poznaj 4 historyczne fakty o rewolucji przemysłowej

Historia przemysł 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa już na dobre się rozpoczęła. Wiek XXI to przełomowy okres rozwoju takich technologii jak szerokopasmowy Internet, chmura obliczeniowa czy komunikacja bezprzewodowa. Specjaliści twierdzą, że dzięki przemysłowi 4.0 fabryki przyszłości będą pracowały szybciej, a przy  tym i wydajniej. Warto więc wiedzieć, kiedy to wszystko się zaczęło…

Przemysł 1.0

Przenieśmy się do przeszłości, a konkretnie do roku 1784. Wtedy zostało wynalezione mechaniczne krosno tkackie dając początek pierwszej w historii ludzkości rewolucji przemysłowej. Dzięki wykorzystaniu silnika parowego ówczesne zakłady mechaniczno-produkcyjne mogły się rozwijać. Przyspieszając tym samym, cały proces produkcji. Powstał nowy termin “industrializacja” odnoszący się do procesu uprzemysłowienia w krajach wysoko rozwiniętych tj.: Anglia, Francja, Stany Zjednoczone, a w późniejszym czasie w pozostałych krajach europejskich.

Przemysł 2.0

Znacie Edisona? Zapewne tak, gdyż jako pierwszy wynalazł żarówkę. A kiedy w roku 1892 Edison włączył pierwszą na świecie sieć elektroenergetyczną na szeroką skalę zapewne nie spodziewał się tego, że elektryczność rozwinie się w zawrotnym tempie na przestrzeni kilkudziesięciu kolejnych lat. Fakt, że podłączył do swojej sieci elektrycznej 59 mieszkańców Manhattanu było ogromnym wydarzeniem. A to był dopiero początek, który zaowocował również w innych gałęziach przemysłu. Oprócz tego, że sieć energetyczna rozwinęła się, to w zakładach przemysłowych powstała masowa produkcja oparta na liniach produkcyjnych.

 

Przemysł 3.0

W latach 70 XX wieku nieustanny rozwój przemysłu sprawił, że pewne procesy produkcyjne uległy automatyzacji i komputeryzacji. Skutkiem ubocznym tych działań był zwiększony poziom bezrobocia technologicznego. Automatyzacja sprawiła, że człowiek na wielu stanowiskach stał się niepotrzebny. Największe zapotrzebowanie było na pracowników wykwalifikowanych tworzących przemysł zaawansowanych technologii. Dlatego też, główne ośrodki przemysłowe zaczęły powstawać w niedalekim sąsiedztwie uczelni wyższych. Był to czas intensywnego rozwoju i nieustannych badań.

 

Przemysł 4.0

W terminologii informatycznej Internet jest przestrzenią adresów IP przydzielonych konkretnym hostom i serwerom poprzez urządzenia sieciowe (karty sieciowe, modemy itp.). I to właśnie jego powstanie w 1991 r. jest uważane za oficjalne rozpoczęcie czwartej rewolucji przemysłowej. Poziom automatyzacji przemysłu, komunikowania się ze sobą ludzi z różnych zakątków świata, osiągnął najwyższy w historii poziom. Sztuczna inteligencja przestała być fikcją widzianą tylko w firmach science-fiction, a stała się codziennością.

Sztuczna inteligencja to wielka szansa dla naszej cywilizacji, ale i zagrożenie jednocześnie. Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku rozwinie się to zjawisko. Pomimo zaawansowanych algorytmów stosowanych przez roboty, musimy pamiętać kto stoi za ich istnieniem…

A Wy co sądzicie o sztucznej inteligencji. Jak widzicie jej rozwój? Dajcie znać w komentarzu!

 

 

Co ma wspólnego krosno tkackie z przemysłem 4.0? Poznaj 4 historyczne fakty o rewolucji przemysłowej

Jeden komentarz do “Co ma wspólnego krosno tkackie z przemysłem 4.0? Poznaj 4 historyczne fakty o rewolucji przemysłowej

  1. Cyfryzacja przemysłu jest nieunikniona i nie powinno się jej odwlekać, bo później Polska będzie mieć poważne problemy z dogonieniem zagranicznych gospodarek. W grudniu szykuje się event Fabryka Cyfrowych Przemian – https://ax-dynamics.com/pl/fabryka-cyfrowych-przemian. gdzie Dyrektor Rozwoju Microsoftu, Pan Jarosław Zarycht pokaże interaktywną makietę Fabryki Przyszłości i opowie o cyfryzacji przemysłu, nie mogę się doczekać 😀

Możliwość komentowania została wyłączona.

Przewiń na górę