Zasadnicze różnice między tokarką a frezarką

Toczenie czy frezowanie

Wiele osób, zwłaszcza początkujących w branży CNC, zadaje pytanie odnośnie różnic między tokarką a frezarką. Czy łączy je jakaś część wspólna? Czy na tokarce można wykonać te same operacje, co na frezarce? Na te pytanie postaram się udzielić rzetelnej odpowiedzi w dzisiejszym wpisie.

Zacznijmy od początku.. czyli od definicji:

Frezarka – obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych tj.: rowki, gwinty, koła zębate. Frez jest narzędziem obróbczym w niej stosowanym. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem“.

Zobacz jak działa frezarka:

“Tokarka – obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej o powierzchni brył obrotowych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Narzędziem obróbczym są najczęściej nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintów. Obróbka na tokarce nazywa się toczeniem. Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. Obrabiany przedmiot mocuje się w tym celu w uchwycie bądź między kłami”.

Zobacz jak działa tokarka: 

Jak więc widzimy, oba rodzaje obrabiarek zostały stworzone w odrębnych celach. Zdarza się, że zakłady w celu redukcji kosztów starają się stworzyć na frezarce formę, która powinna być obrabiana za pomocą tokarki i na odwrót. Powoduje to niestety nie małe koszty, które należy później pokryć ze względu na np. źle obrobioną formę, która kompletnie nie wygląda tak, jak powinna.

Dlatego też, przed zakupem czy to frezarki, czy też tokarki, dokładnie musimy przeanalizować do czego potrzebna nam obrabiarka. Dopiero wtedy możemy zacząć rozglądać się za producentem maszyn CNC, a jeśli nie jesteśmy pewni, co będzie najlepszym wyborem dla naszego parku maszynowego, to warto skonsultować się z doświadczonym handlowcem maszyn CNC, który technicznie będzie nas mógł wesprzeć w wyborze najlepszej maszyny. Kto pyta, nie błądzi 🙂

 

 

Zasadnicze różnice między tokarką a frezarką
Przewiń na górę