Firmy przemysłowe produkujące maszyny, urządzenia, części metalowe w większości przechodzą na technologię CNC czyli w wolnym tłumaczeniu – komputerowe sterowanie numerycznymi maszynami. To powoduje stały wzrost zapotrzebowania na zawód operatora CNC. Niestety za tym pojęciem kryją się różne pojmowanie tego stanowiska. Niedoświadczeni w branży, często myślą, że praca ta sprowadza się do naciskania tzw. guzika, a maszyny sama produkują. W zależności od tego czy firma posiada programistów CNC, czy sam będziesz pisał program na maszynie praca ta będzie wyglądać różnie.
Wbrew pozorom, obsługa maszyn CNC nie jest trudną sztuką, wymaga trochę matematyki
i nauczenia się języka sterowania (Heidenhain, Fanuc, Siemens, itd.) Do obowiązków takiego pracownika należy przede wszystkim obsługa tokarek, szlifierek, frezarek i wytaczarek. Operator CNC jest również często odpowiedzialny za okresową konserwację maszyny CNC.
Jak wygląda codzienna praca operatora CNC?
W zależności od stopnia znajomości czytania rysunku technicznego, znajomości sterowania, techniki mocowania detalu i ustawiania parametrów maszyny twoje wynagrodzenie będzie proporcjonalnie rosło. Jak zdobyć kompetencje operatora? Jak wygląda kurs na operatora maszyn? Dowiedz się więcej tutaj
Na czym polega praca operatora CNC?