Obróbka grafitu

Dwa główne materiały używane do drążenia to miedź i grafit. Początkowo stosowano wyłącznie miedź, ale od ponad 20 lat, wiadomo, że grafit przewyższa miedź w większości aspektów technicznych. Jako materiał do obróbki ma wiele zalet, m.in. brak temperatury topnienia, grafit sublimuje przy temperaturze 3600°C (miedź topi się już przy 1085°C), jest całkowicie wolny od naprężeń wewnętrznych, niska waga, wysoka odporność na zużycie, możliwość wyboru różnych gatunków (optymalnych dla zastosowania).

Grafit izostatyczny podczas swojej obróbki przejawia skłonności do pylenia. Ma to ogromny wpływ na użytkowanie maszyn, zabrudzenie ich wnętrza oraz sam komfort pracy w ich otoczeniu. Cząstki pyłu unoszące się w powietrzu powodują, że wiele firm z branży niechętnie patrzy na grafit, jako materiał do elektrodrążenia.

Podeszliśmy do tematu jako wyzwanie i wyspecjalizowaliśmy się w tej obróbce. Ograniczyliśmy zapylenie dzięki zastosowanym odciągom, a do każdej serii wyrabianych detali tworzymy oprzyrządowanie by usprawnić proces produkcyjny. Używamy narzędzi dedykowanych obróbce grafitu, ze specjalną powłoką diamentową, które pozwalają pracować na szybkich posuwach. W procesie obróbki dobór odpowiednich frezów i głowic jest kluczowy. Dzięki nim możemy produkować m.in. elektrody grafitowe czy wykładziny wielkopiecowe.

Przede wszystkim niższa cena, znacznie szybsza obróbka oraz kształty detalu niemożliwe do osiągnięcia w innym materiale – to zalety, które decydują o popularności tego materiału.

 

Obróbka grafitu
Przewiń na górę