Opcje sterowania Heidenhain – #21

Dzięki opcji 21 sterowania Heidenhain, możemy nałożyć pozycjonowanie pokrętła podczas pracy programu. Funkcją tej opcji, w przeciwieństwie do wcześniej omawianych, jest obróbka.

Funkcja nakładania pokrętła

Funkcja nakładania pokrętła (M118) pozwala za pomocą pokrętła na dokonywanie ręcznych korekt podczas włączonego programu. Szczególnie przydaje się to podczas zmiany kątów nachylenia osi obrotowych w napisanych obcych programach NC. Dlaczego? W tym przypadku często prowadzą one do kolizji między głowicą pochylną a obrabianym przedmiotem. Pokrętła można użyć też do regulacji kompensacji przesunięcia w osiach liniowych bez konieczności zmiany programu NC.

Korekcja narzędzia

Funkcja korekcji narzędzia pozwala na czytanie konturów do przodu kompensowane promieniem. Co to dokładnie oznacza? LOOK AHEAD w systemie przetwarzania geometrii TNC sprawdza ścieżki skompensowane promieniem dla podcięć konturów i przecięć ścieżek narzędzi i oblicza ścieżkę narzędzia z wyprzedzeniem, zaczynając od aktualnego bloku. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia przez narzędzie konturu ? ten obszar nie będzie obrabiany (może zostać obrobiony później, przez mniejsze narzędzie). Poprzez tą funkcję możemy także wprowadzić kompensację promienia narzędzia w programach NC, które zostały utworzone za pomocą obcego systemu programowania i które zostały wyprowadzone z nieskompensowanym konturem. Umożliwia to kompensację nieścisłości w programach NC wynikających z obliczeń w systemie CAM.

Opcje sterowania Heidenhain – #21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę