Jak produkować wydajnie w CNC? Dobre narzędzie to nie wszystko!

Dobre narzędzie to tylko połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi oprawka, w której jest ono zamocowane. Niestety, często praktyka wskazuje, że drogie narzędzie jest mocowane w przeciętnej oprawce, co ogranicza jego możliwości.

Najtańszym i najbardziej powszechnym rozwiązaniem są oprawki typu ER. Wymagają one mocowania za pomocą koszyczka, a nakrętki, które są dokręcane kluczem, ulegają różnym zniekształceniom, wygięciom i skrzywieniom. W wyniku tego powstaje ubytek materiału, a oprawka ma coraz większe bicie.

Nawet jeśli wszystko będzie najlepszej jakości, ale uszkodzona zostanie nakrętka lub inna część oprawki narzędziowej, to całość jest skazana na niepowodzenie. Błędy się sumują, a niedowaga na oprawce i koszyczku równa się niedowadze na narzędziu. Efektem tego jest zbyt duża siła bicia i niewykonalność wcześniej ustalonych założeń.

Aby zapewnić optymalną wydajność narzędzia, należy użyć dobrej oprawki. Oprawka powinna być dopasowana do rozmiaru narzędzia i rodzaju wykonywanej pracy. Powinna być również wykonana z wysokiej jakości materiałów i być dobrze wyważona.

Jak produkować wydajnie w CNC? Dobre narzędzie to nie wszystko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę