Recykling jest eko!

Okazuje się, że części metalowe ze złomowanych maszyn, samochodów, urządzeń i przedmiotów znajdujących się w skupach złomu, zostaną ponownie użyte! Polska znajduje się na 5 miejscu krajów Unii Europejskiej w rankingu państw pod względem przetworzonego złomu. Złomujemy prawie 6 milionów ton rocznie! Jest to ogromna ilość, a co za tym idzie firmy zajmujące się tego typu biznesem, nie mogą narzekać na brak pracy.

To, że recykling jest ekologiczny, powinien wiedzieć każdy. A czy wiecie ile złomu można otrzymać z przeciętnego samochodu osobowego? Tę informację, świetnie prezentuje powyższa infografika:

Objaśnienie:

Samochód osobowy waży średnio 1 000 kg i składa się z ok. 700 kg żelaza i stali, 30 kg szkła, 22 kg aluminium, 10 kg ołowiu, 6 kg miedzi oraz 67 kg innych substancji. Poprzez recykling elementy składowe samochodu mogą znaleźć ponowne zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu. Kto wie, czy Twój telefon nie posiada elementów składowych samochodu Twojego dziadka? 😉 

Po 20 latach, aż 70% produktów stalowych wraca do obiegu wtórnego, a materiał stalowy poddaje się recyclingowi niemal w całości. Recycling takich surowców jest ekonomicznym sposobem na ochronę środowiska. Pozwala zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery nawet aż o 86% w porównaniu do emisji przy produkcji pierwotnej z rudy – mówi Kinga Zgierska Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem.

Prawdziwy bank energetyczny

Wielokrotnie przetwarzana stal nie traci właściwości, dlatego jest jedynym w swoim rodzaju “bankiem energetycznym”. Przetwarzając ponownie ten sam surowiec można zaoszczędzić ponad 70% energii potrzebnej do pierwotnej produkcji, a w przypadku aluminium wartość ta wzrasta aż do 90%.

Źródło: Kwartalnik “Obróbka metalu” nr 3/2016 ISSN 2081-7002
Recykling jest eko!
Przewiń na górę