Jak zostać operatorem CNC?

Operator maszyn CNC to zdecydowanie praca dla tzw. ścisłego umysłu. Umiejętność czytania rysunku technicznego jest nieodzownym elementem pracy w tym zawodzie. Chcesz zostać operatorem CNC, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie instruktaż w formie trzech kroków jak otrzymać tę pracę!

Krok 1 – Ścieżka edukacji

Praktyka jest najlepszą formą na zdobycie doświadczenia zawodowego. Oczywiście pod warunkiem, że opiekun praktyk jest otwarty na swoich podopiecznych i chętnie dzieli się z nimi wiedzą. Michał ma to szczęście, że trafił właśnie na taką osobę, która bardzo mu pomogła. Po skończeniu szkoły może spokojnie szukać pracy jako operator CNC.

Michał, absolwent Technikum Mechaniki ze specjalizacją CNC zdradził nam, w jaki sposób zdobył doświadczenie jako operator maszyn CNC: “W technikum miałem praktyki w jednym z zakładów frezarskich w moim mieście. Tamtejszy pracownik był bardzo otwarty i chętny do pomocy, żebym się czegoś konkretnego nauczył. Pomagałem mu 2 razy w tygodniu podczas jego codziennej pracy m.in.: w ustawianiu i mocowaniu narzędzi, bieżącej kontroli maszyny CNC i jej diagnostyce. Tomasz, bo tak nazywał się mój opiekun praktyk, doradził mi jakie książki mam przeczytać, aby po szkole znaleźć pracę w tym zawodzie. Dzięki temu, że trafiłem na niego, zdobyłem wiedzę i umiejętności, których nie dałyby mi żadne studia!”.

Krok 2 – Kurs CNC

Brak wykształcenia kierunkowego nie przekreśla Twoich szans na pracę jako operator CNC. Warto w takiej sytuacji zapisać się na kurs. Podczas jego trwania poznasz zasady obsługi i programowania maszyn sterowanych numerycznie tj. frezarka i tokarka. Na tego rodzaju kursy decydują się osoby zarówno całkowicie początkujące, jak i osoby po technikum, studiach i z doświadczeniem w tej branży. W związku z różnymi stopniami trudności takich kursów, każdy znajdzie coś dla siebie.

Krok 3 – Umiejętności pracownika

Idealny kandydat na operatora powinien wykazać się świetną znajomością obsługi komputera, umiejętnością logicznego myślenia i przede wszystkim zaangażowaniem w wykonywaną pracę. Bowiem niewielki błąd na tym stanowisku, może spowodować ogromne straty dla firmy. Dlatego skupienie i zaangażowanie są bardzo ważne dla potencjalnego operatora CNC.

 

Chciałbyś podzielić się swoją historią, jak zostałeś operatorem CNC? Napisz do nas swoją historię, chętnie opublikujemy ją na naszej stronie!

Jak zostać operatorem CNC?
Przewiń na górę