Jak zostać programistą CNC?

Dyplom ukończenia Wyższej Uczelni Technicznej na kierunku Robotyka i Automatyka jest mile widziany przez pracodawców poszukujących programistów CNC. Jeśli chcesz pracować na tym stanowisku, a nie wiesz od czego zacząć, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Zdobądź wiedzę i doświadczenie

W branży zdania są podzielone na temat tego “Jak zostać programistą CNC?”. Jedni twierdzą, że najpierw trzeba popracować jako operator maszyn, a dopiero później uczyć się programowania. Zaś inni podkreślają, że bez wykształcenia kierunkowego programista nie może samodzielnie pracować w tym zawodzie. Jak zawsze, tak i w tym przypadku, prawda leży po środku. Bowiem wiele firm szuka zarówno operatora jak i programisty w jednej osobie. Dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie firmy mają aż tak bardzo rozbudowaną produkcje, aby zaproponować dwa wakaty. Różne są ścieżki kariery programisty, jednak jedno jest pewne – dyplom Uczelni Wyższej na pewno nie zaszkodzi, a może tylko pomóc w znalezieniu idealnej pracy.

Piotr, absolwent Politechniki ze specjalizacją Robotyki i Automatyki podzielił się z nami swoimi początkami ścieżki kariery jako programisty CNC:”Pzez 3 miesiące miałem okazję pomagać przy pracy operatorowi tokarki CNC i zobaczyć jak wygląda obróbka metalu. W między czasie współpracowałem ze starszym programistą CNC od którego bardzo dużo się nauczyłem. Opowiedział mi jak wygląda jego praca, na co musi uważać itp. Przed końcem wygasania umowy, pracodawca zaoferował mi posadę Młodszego Programisty CNC. Zgodziłem się od razu i tak pracuje w tej firmie już 3 rok. Przez ten czas awansowałem na Starszego Programistę i teraz ja wdrażam młode osoby do pracy. Niektórzy są bardzo zamknięci i nie chcą dzielić się swoją wiedzę. Ja natomiast, wychodzę z założenia, że karma wraca. Skoro ktoś kiedyś pomógł mi, to dlaczego nie mam się odwdzięczyć? Dlatego do wszystkich osób, które zastanawiają się nad tym, jak to jest być programistą CNC, radzę jedno: nie poddawajcie się. Idźcie na studia, uczęszczajcie aktywnie na praktyki zawodowe i dopnijcie w końcu swego. Ciężka praca i wytrwałość, to są fundamenty tego zawodu!”

 Zarobki programisty CNC

Jest wiele czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia programisty CNC. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • wykształcenie,
  • doświadczenie zawodowe,
  • wielkość firmy,
  • region.

Chcecie podzielić się swoją historią “Jak zostałem programistą CNC”? Jeśli tak, koniecznie napiszcie do nas!

Jak zostać programistą CNC?
Przewiń na górę