Opcje sterowania Heidenhain – #20

Rekomendowane opcje HH

Opcja #20, to kolejna dodatkowa opcja sterowania Heidenhain, które otwiera nowe możliwości. Pozwala na weryfikację grafiki z poziomu programu oraz pokazywanie grafiki podczas uruchomionego programu.

Programowanie graficzne

Co prawda funkcja programowania graficznego jest dostępna w standardzie do wszystkich układów sterowania, a sterowniki Heidenhain zapewniają szczegółowe programowanie grafiki. Opcja #20 zawiera dodatkowe widoki grafiki.

Grafika testowa

Aby być po bezpiecznej stronie przed uruchomieniem programu, TNC może symulować obróbkę detalu w formie grafiki. Symulacja może się wyświetlić:

  • w widoku rzutu z góry z różnymi odcieniami głębokości,
  • w trzech rzutach (jak na rysunku obrabianego przedmiotu),
  • w widoku 3D.

Ponadto detale można powiększać. Dodatkowo można zobaczyć obliczony czas obróbki w godzinach, minutach i sekundach.

Grafika podczas uruchomionego programu

Grafikę możemy zobaczyć na pulpicie grafikę postępu obróbki w czasie rzeczywistym. To bardzo przydatna opcja, ponieważ chłodziwo w sprayu i osłony ochronne zazwyczaj utrudniają bezpośredni dostęp do obrabianego przedmiotu.

Wysoko szczegółowy widok 3D

Weryfikacja grafiki z poziomu programu i grafika podczas uruchomionego programu TNC 640, TNC 620 i TNC 320 zawierają dalsze opcje przeglądania ze szczegółowym widokiem 3D. Pozwalają one na  ocenę jakości detalu w symulacji zarówno przed rozpoczęciem obróbki rzeczywistej, jak i podczas w czasie jej trwania.

Widok 3D w wysokiej rozdzielczości z możliwością dużego powiększenia jest w stanie pokazać nawet najmniejsze błędy programowe na powierzchni obrabianego przedmiotu. Zapewnia też możliwość wyświetlania ścieżek narzędzia – w tym powiązanych numerów bloków, w celu umożliwienia jeszcze dokładniejszej analizy danych NC. Warto też wspomnieć o funkcji przezroczystości detalu, która pozwana na wykrywanie ukrytych ubytków i podcięć.

Co jeszcze daje nam ulepszona grafika? Przede wszystkim poprawia widoczność operacji obróbki specyficznej dla danego narzędzia. Mianowicie, wszystkie czynności obróbki , które wykonuje się za pomocą jednego i tego samego narzędzia są przedstawione w ich własnym kolorze. TNC posiada również funkcję pomiarową w widoku 3D. Można umieścić wskaźnik myszki w dowolnym miejscu grafiki, aby zobaczyć współrzędne.

Oprócz symulacji obróbki materiału, możemy zobaczyć też cały model maszyny 3D. Dzięki temu da się dokładnie ocenić działania w przestrzeni roboczej przed rozpoczęciem obróbki rzeczywistej. Producent obrabiarek konfiguruje i dopuszcza obiekty kolizyjne maszyny.

Jeśli potrzebny jest tylko szybki podgląd konturu i czasu obróbki, można zmienić rozdzielczość i tryb symulacji, aby umożliwić przyspieszone obliczanie.

Opcje sterowania Heidenhain – #20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę