Używane maszyny CNC

Jak wybrać maszynę używaną – inwestycja godna uwagi, czy odwagi?

Jak powszechnie wiadomo, zakup nowej maszyny CNC wiąże się z dużą inwestycją, na którą nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić. Zakup używanej maszyny CNC może być dobrym rozwiązaniem dla firm, które chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy lub potrzebują specjalnej maszyny, która jest trudno dostępna na rynku. Jednak warto podejść do tego procesu ostrożnie, aby upewnić się, że dokonujesz właściwego zakupu.

Inwestycja w używane urządzenia CNC z pewnością ma swoje plusy, jak i minusy. Sprawdźmy zatem, co przedsiębiorcy mogą zyskać przy takim wariancie współpracy?

Zanim zaczniesz szukać używanej maszyny CNC, dokładnie określ, jakie masz potrzeby i jakiego rodzaju maszyny potrzebujesz.

Plusy używanej maszyny CNC

Przede wszystkim przedsiębiorca nabywający maszynę z drugiej ręki zyskuje na cenie, używana maszyna jest tańsza i dostępna natychmiastowo, a więc można błyskawicznie wdrożyć ją do produkcji. Nabywca powinien wcześniej zapoznać się z wszelkimi opiniami, dotyczącymi danej maszyny: uzyskać informację o jej wydajności, działaniu i ogólnym zadowoleniu wcześniejszych użytkowników.

Źródło sprzedaży używanej maszyny

Sprawdź, czy dana firma miała wcześniej doświadczenia w tego typu transakcjach. Warto dowiedzieć się, co podlega gwarancji i jaki jest poziom satysfakcji jej klientów. Rzetelna firma, specjalizująca się w handlu maszynami używanymi będzie szczegółowo wdrażać i instruować potencjalnego, nowego użytkownika, zapewniając mu brak kosztów ukrytych. Korzystnym będzie zapytanie o historie maszyny, jak długo była używana, jak często była serwisowana i jakie naprawy były wykonane, nie wahaj się zatem poprosić o książkę serwisową, instrukcję obsługi i wszelkie informacje o poprzednim użytkowaniu maszyny.

Czy zakup używanej maszyny od innego użytkownika ma potencjał?

Zakup używanej maszyny od innego użytkownika, który nie zajmuje się profesjonalnie używanymi maszynami CNC może wiązać się z pewnym ryzykiem. Nieznany stan techniczny, brak gwarancji czy ograniczony dostęp do wsparcia producenta to tylko kilka wstępnych aspektów do szczegółowej weryfikacji.

Ukryte problemy mogą pojawić się na każdym etapie, istnieje ryzyko, że sprzedawca może nie ujawnić pewnych problemów lub usterek maszyny przed zakupem, a to z kolei może prowadzić do poniesienia późniejszych, nieprzewidzianych kosztów i dodatkowych trudności w przyszłości.

Potencjalny użytkownik, rozważając zakup używanej maszyny od osoby prywatnej, ma zatem więcej pracy przed sobą, ponieważ samodzielnie musi rozpoznać na rynku dostępność części zamiennych oraz znaleźć odpowiedni serwis danej marki, a to finalnie może pochłonąć ogromne zasoby czasowe.

Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować i ocenić ryzyka i korzyści , związane z taką formą zakupową używanego sprzętu.

Gwarancja i wsparcie:

Przed przystąpieniem do zakupu, ważne jest uzyskanie informacji o proponowanym serwisie gwarancyjnym, wsparciu technicznym i w razie potrzeby dostępność części zamiennych, bez tych profitów nie mamy żadnej gwarancji , że nabywamy maszynę w dobrym stanie.

Dodatkowo ogromnym plusem, na który zwróćcie uwagę w szczególności to możliwość stałego kontaktu z firmą, która sprzedała nam maszynę. Czy będziemy mieli zagwarantowane wsparcie w razie niespodziewanych sytuacji i czy nasze drogi nie rozejdą się po podpisaniu umowy , Dobry dostawca takich urządzeń , podobnie jak przy zakupie nowej, umożliwia wsparcia na każdym etapie wdrożenia. Dlatego ważne jest, abyś przed zakupem sprawdził wiarygodność i reputację sprzedawcy, jeśli to możliwe, skontaktuj się z innymi klientami, którzy korzystali z usług danej firmy. Zwróć uwagę na to, czy dana firma znana jest ze sprzedaży wysokiej jakości używanych maszyn CNC do metalu.

Jakie mogą być minusy używanej maszyny?

Dla kierujących się chłodną kalkulacją zweryfikowaliśmy najczęstsze obawy, jakie mogą pojawić się przy wyborze maszyny używanej CNC. Przyjrzyjmy się im z bliska. Stan techniczny urządzenia używanego może wymagać naprawy i posiadać ukryte defekty, co w efekcie może przełożyć się na kosztowne naprawy i przestój w produkcji. Co możemy zrobić, żeby nie pojawiły się ukryte koszty? Uczciwy sprzedawca przedstawi nam całą dokumentację serwisową, co pozwoli na diagnozę tego, co w ostatnim czasie było zreperowane, a na co zwrócić uwagę przy najbliższym aktualnym przeglądzie. Będzie także to świadczyć o profesjonalizmie ze strony zbywcy. Słabszą stroną może okazać się także ograniczona gwarancja LUB JEJ BRAK i przestarzała technologia, w porównaniu z zakupem nowej. Jeżeli problemy pojawia się po zakupie urządzenia, całkowite koszty za naprawę i utrzymanie maszyny poniesie kupujący. Dlatego tak ważne jest przedstawienie faktycznego stanu maszyny na dzień zakupu i zasugerowaniu ewentualnej wymiany ważnych części, programu przed pojawieniem się maszyny na hali klienta.

Warto także zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych do maszyny, czy urządzenie zbudowane jest na normaliach i zakup części np. łożysk do wrzeciona może być zrealizowany na wolnym rynku. Często CNC do metalu jest zbudowane na częściach, które możemy kupić tylko u producenta.  Sprawdź, czy sprzedający posiada odpowiedni wachlarz współpracy z kontrahentami, którzy zapewniają ich dostępność, czy istnieje rynek wtórny części do maszyny. 

Im maszyna starsza, tym większe ryzyko, że pochodzi od producenta, który przestał produkować urządzenia, co może rokować na trudność w znalezieniu i zastosowaniu części zamiennych. Z tym zagadnieniem mamy na szczęście możliwość zmierzyć podczas pierwszych rozmów z doradcą, zadając ważne dla nas w tej kwestii pytania.

Jak widzimy, łącząc plusy i minusy przy podjęciu decyzji nabycia używanej maszyny CNC, łatwiej skłonić nam się do poniesienia inwestycji w sposób bezpieczny, wiedząc już, na co warto zwrócić uwagę.

Co, w przypadku, kiedy budżet nie pozwala w inwestycję nawet używanej maszyny CNC?

Z pomocą przychodzi nam możliwość sfinansowania inwestycji poprzez leasing, na co zwrócić uwagę decydując się na ten wariant, pisaliśmy tutaj: Leasing maszyn – TBI Technology.

Leasing daje nam możliwości inwestowania w swój biznes, wybierając nie tylko nowe urządzenia, ale także używane. Miejsce, gdzie oferuje się zakup maszyn używanych, powinno służyć wsparciem i pomocą przy uzyskaniu środków z leasingu, tak, aby zapewnić kupującemu minimum formalności i dać szeroką perspektywę wyboru.

W zależności od tego , czy kupującemu zależy bardziej na niższej racie, czy szybkim wykupieniu maszyny, specjalista dobierze odpowiednie pod kątem potrzeb klienta rozwiązanie, które przyniesie komfort użytkowania nie tylko z samej maszyny, ale i spokój wynikający z jasnych klarownych warunków.

Ustal, ile możesz przeznaczyć na zakup maszyny CNC. Używane maszyny często są tańsze niż nowe, ale wciąż warto mieć ustalony budżet, abyś mógł szukać w odpowiednim przedziale cenowym.

Kto może ubiegać o ulgę podatkową przy zakupie używanej maszyny?

Możesz także skorzystać z jednorazowej amortyzacji, której korzyścią jest ulga podatkowa, która może zostać zastosowana m.in. przy zakupie używanych maszyn CNC lub innych środków trwałych. Ta korzyść podatkowa jest dostępna tylko dla podatników, którzy rozpoczęli w danym roku działalność gospodarczą oraz małych podatników w ramach pomocy de minimis. Szczegółowo o tym uprawnieniu przeczytasz tutaj (Limit łącznej wartości odpisów w roku 2023 wynosi 241 tys. zł). 

Zapoznaj się z naszym programem dla maszyn używanych

Pierwsze maszyny TBI Technology, mają już ponad 12 lat i nadal idealnie służą swoją precyzją naszym klientom, to świadczy o tym, że z pełną odpowiedzialnością podchodzimy do oferowanych usług. Aktualny wykaz naszych maszyn używanych znajdziesz Tu: Wyprzedaż maszyn używanych i demo – TBI Technology. Użytkownik obrabiarki dostarczonej przez TBI Technology może po skorzystać z naszego programu dla maszyn używanych, gdzie przejmujemy za niego sprzedaż maszyny, ocenę stanu technicznego, typowanie części do wymiany. 

Wiedząc , jak ważne jest bezpieczeństwo i wszystkie kluczowe aspekty począwszy od sprawnej maszyny używanej, dostępności narzędzi, potrzeby kapitalnego remontu oraz zapewnienie ochrony gwarancyjnej, połączyliśmy wszystkie minusy i obawy klientów w przewagę plusów. 

Teraz bez obaw możesz rozważyć zakup używanej maszyny. Znajdując dobrze utrzymaną maszynę, zyskujesz pewność, że może działać ona przez wiele lat bez problemów, pod warunkiem że nie będzie to uciążliwy obowiązek, lecz wspaniały przywilej.

Używane maszyny CNC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę