Opcja #42 to kolejna rekomendowana opcja sterowania Heidenhain z zakresu programowania i obsługi. W tym wypadku ułatwieniem, jakie niesie opcja #42, jest możliwość konwertowania plików DXF. Co to daje użytkownikowi? Jest w stanie importować z pliku na sterowanie kontury oraz pozycję obrabiania z plików DXF.
Dlaczego programować kontury, jeśli mamy rysunek w formacie DXF?
Pliki DXF można otwierać bezpośrednio na TNC, aby pobrać z nich kontury lub pozycje obrabiania. Jest to niebywała oszczędność czasu, ponieważ nie ma już konieczności programowania i testowania. Zyskujemy także pewność, że gotowy zarys odpowiada dokładnie specyfikacjom osoby, która go zaprojektowała.
Skoro rysunek jest już zapisany w DXF – jaki jest sens, by ponownie programować kontury? Pliki tego typu zawierają wiele warstw, które mają za zadanie uporządkowanie rysunku. Aby mieć jak najmniej zbędnych informacji na ekranie podczas wybierania konturów, za pomocą kliknięcia myszką można ukryć wszystkie nadmierne warstwy zawarte w pliku DXF. Potrzebny jest do tego panel obsługi z touchpadem lub zewnętrzne urządzenie wskazujące. TNC jest w stanie wybrać serię konturów – nawet jeśli została zapisana na różnych warstwach.
Definiowanie wstępnego ustawienia przedmiotu
Sterowanie Heidenhain pomaga także przy definiowaniu ustawienia wstępnego produktu, który chcemy obrabiać. Poprzez kliknięcie na element, który nas interesuje, możemy korzystać z funkcji, która umożliwia przesunięcie punktu odniesienia na rysunku w odpowiednie miejsce. Jeśli wybierzemy kolejny element, TNC wykrywa pożądany kierunek obróbki i rozpoczyna automatyczne wykrywanie zarysu. Automatycznie wybierane są wszystkie wyraźnie rozpoznawalne elementy konturu, aż zarys zostanie zamknięty lub rozgałęziony ? wtedy klikamy na element konturu. Za pomocą kilku kliknięć myszką możemy zdefiniować nawet najbardziej skomplikowane kontury, a gdy zajdzie potrzeba – możemy też skrócić, wydłużyć lub przerwać elementy zarysu.
Dodatkowym atutem jest to, że można łatwo wybierać pozycje obrabiania i zapisywać je jako pliki punktowe. Ta opcja świetnie sprawdzi się np. gdy chcemy przenieść pozycję wiercenia lub punktów początkowych dla obróbki kieszeni. Pozycje obrabiania zapisane są w taki sposób, że można je uzyskać najkrótszą drogą.
Dzięki opcji importu CAD można również importować kontury i pozycje obróbki z modeli 3D.
Import CAD
Dzięki przeglądarce CAD Viewer możemy zobaczyć modele 2D i 3D (np. w formatach plików DXF, STEP lub IGES) bezpośrednio na sterowaniu. Importowanie CAD umożliwia łatwe i bezpośrednie włączenie konturów i pozycji obróbki z tych plików CAD do programu Klartext. Pozwala to uniknąć błędów przy wprowadzaniu danych wynikających z przetransponowanych cyfr lub nieprawidłowo umieszczonych miejsc po przecinku, a przy okazji – zmniejszyć ilość pracy związanej z programowaniem.
Wydobywanie informacji o obróbce bezpośrednio z danych CAD, daje dodatkowe możliwości tworzenia programów NC z pochyłą płaszczyzną obróbki. Wstępne ustawienie można zdefiniować za pomocą podstawowego obrotu 3D modelu 3D. Dodatkowo można umieścić punkt odniesienia z odpowiednim obrotem 3-D na żądanej płaszczyźnie roboczej.
Aby zapisać płaszczyznę roboczą, wystarczy umieścić ja w schowku, a następnie przenieść do programu NC z odpowiednią transformacją i związanym z nią poleceniem PLANE. Na zdefiniowanej płaszczyźnie roboczej można wyodrębnić kontury i pozycje obróbki i przenieść je do programu NC.
Jeśli chodzi o wybór konturu ? to działamy tak, jak przy definiowaniu ? klikamy ten, który nas interesuje, a następnie ? po wybraniu drugiego elementu TNC wykrywa pożądany kierunek obróbki i rozpoczyna automatyczne wykrywanie konturu.
Opcja importu CAD jest dostępna dla sterowników TNC 640, TNC 620 i TNC 320. Przy jej pomocy, na sterowaniu możemy korzystać z prawie wszystkich popularnych formatów plików DXF, STEP i IGES.